Chránič ramien presne pre teba !

Tak ako aj pri výbere ostatných častí hokejovej výstroje aj pri kúpe chráničov doporučujeme dôkladne zvážiť kúpu aby sme nenaleteli tlaku predajcov snažiacich sa predať nám čo najdrahší model ale naopak vybrali si chránič ktorý spĺňa vaše výkonnostné požiadavky a hlavne dokonale sadne na telo a zároveň umožňuje dostatočný rozsah pohybu. Je nutné pamätať na fakt, že funkciou ramenného chrániča je zabezpečiť ochranu nielen ramien, bicepsov a hrudníka ale aj chrbtu preto sa tu investícia oplatí.

Veľkosť chrániča ramien

Nemá zmysel kupovať odstávajúci či príliž tesný chránič ramien ktorý by vám pri hre iba zavadzal či v druhom prípade vás príliž sťahoval a odvádzal tak pozornosť od hry. Rozhodne si ušetríte starosti vyskúšaním chrániča v hokejovej predajni. Ak by sme mali porovnať životnosť chrániča ramien oproti iným častiam hokejovej výbavy, je zrejmé že dobre vybraný chránič s vami vydrží niekoľko sezón alebo prakticky až “do konca“ v prípade dostatočnej starostlivosti v podobe pravidelného vetrania a sušenia. Nenásilná manipulácia tiež značne predĺži životnosť.

Upevnenie chrániča na tele

Väčšina modelov disponuje tzv suchými zipsami ktoré sa dajú poľahky natiahnuť a rýchlo upevniť čo značne šetrí čas hlavne ak ste hokejista ktorý stihne denne absolvovať 1 či 2 tréningy. Tieto pásy sú vedené cez boky ako aj cez oblast bicepsov pre lepšie uchytenie. Odporúčame nezatahovať úplne ale len do polohy kedy chránič pevne obopína telo avšak netlačí či neobmedzuje váš pohyb pri hre.

Rozdiel medzi amatérskym a profesionálnym chráničom ramien

Medzi okom badateľné rozdiely patrí úroveň výstuhy a kvalita vonkajšieho materiálu. Tí viac skúsení isto zistia aj rozdiel vo vnútornej výstelke ktorá pri modeloch z vyšších cenových hladín poskytuje lepšiu ochranu vďaka špeciálnym penám ktoré majú vlastnosť pohltiť nárazy a absorbovať ich energiu dokonalejšie.

Chrániče ramien pre začínajúcich hokejistov

Je zrejmé že ak ste hobby hokejista, intenzita ako aj ostrosť hry je na relatívne nízkej úrovni a teda tomu by mala byť prispôsobená aj hráčska výbava. Nie je nutné preto investovať stovky eur do profi chráničov, postačí aj základný model. Dôležité je zamerať sa na dostatočnú voľnosť pri pohybe a na to aby nám chránič dokonale sadol a netlačil. Je jedno či siahnete po základnom modely overených značiek Bauer či Reebok, prakticky tu nemôžte šliapnuť vedľa.

Chrániče ramien pre poloprofesionálnych hokejistov

Opäť záleží na úrovni hry, každopádne chrániče zo strednej triedy sú na mieste. Teda minimálne za predpokladu že možno očakávať tvrdšie pády, strety a strely. Narozdiel od ich náprotivkom z nižšej triedy, tieto chrániče už majú podstatne prepracovanejšie samotné prevedenie všetkých častí ako aj niektoré vychytávky ako je zlepšené odvádzanie potu či dokonalejšie odvetrávanie. Citeľný rozdiel býva aj v samotnom vyhotovení a tvare chrániča ktorý je navrhnutý tak aby poskytoval hráčovi na ľade maximálny rozsah pohybu.

Chrániče ramien pre profesionálnych hokejistov

Ako názov napovedá, dopyt po tejto kategórií chráničov je značný hlavne zo strany hráčov hrajúcich v najvyšších ligových suťažiach. Paradoxne, určitá skupina hráčov sa pri hľadaní správneho chrániča neraz rozhodne aj pre ramenný chránič z kategórie poloprofi ktoré už ovplývajú solídnou ochranou avšak sú o niečo ľahšie a teda postačujú. Profesionálne chrániče poskytujú najlepšiu možnú ochranu tela a to za pomoci kvalitných vnútorných výstuh v podobe HD peny a funkčným vnútorným materiálom. Anatomické tvarovanie je samozrejmosťou. Zapínacie pásy sú kvalitnejšie a prepracovanejšie čo umožnuje lepšie priľnutie chrániča na povrch tela.

Starostlivosť o chránič ramien

“Prevencia je efektívnejšia ako liečba.”. Táto analógia platí dvojnásobne pri hokeji. Je to dané tým že množstvo potu ktorého sa telo počas zápasu či tréningy zbaví pôsobí mnoho krát až agresívne a má tendenciu “rozožierať” hokejovú výstroj ako takú. Je preto nutné neodkladne po tréningu hokejový chránič riadne vysušiť, ideálne blízko radiátora či na iné suché miesto. Ak by sme sa rozhodli so sušením čakať niekoľko hodín, hrozí nám nie len nepríjenmný zápach či prípadne plesne ale aj narúšanie materiálu vplyvom vlhkosti a následne strata jeho vlastností. Ponúkame Vám tiež samostatný článok na tému starostlivosť o hokejovú výstroj kde sa dozviete cenné tipy ako udržať svoju výstroj čo najdlhšie v skvelom stave a kondícií.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.