Hokejová prilba, pretože hlava je len jedna

Ochrana hlavy by mala byť prvá vec na ktorú by ste mali myslieť ak to myslíte s hokejom aspoň trošku vážne. Neraz sme boli svedkovia toho ako táto časť hokejovej výstroje bola zanedbaná a následne bol ľad sfarbený do červena. Je síce pravda, že kúpou helmy nedokážeme predísť všetkým zraneniam no rozhodne ich vieme eliminovať do bezpečnej miery. Okrem nosenia helmy by mal u hráčov byť vyvinutý určitý zmysel pre rozvahu a zachovanie chladnej hlavy. I keď je hokej veľmi populárny a “chytľavý” šport, stale by sme k nemu mali pristupovať ako k hre. Prvé pravidlo výberu hokejovej prilby hovorí vyberajme si len certifikovanú helmu, t.j. takú ktorá má nálepku v zadnej časti prilby (zvyčajne nesie označenie CE). V prípade necertifikovanej helmy hrozí riziko jej prasknutia a teda úrazu pri tvrdších strelách či hokejových stretoch.

Celkové pohodlie a pocit na hlave

Dalo by sa zhrnúť, že čím väčší komfort tým vyššia cena. Platí to samozrejme aj naopak kedy lacnejšie modely neposkytujú zrovna najvyššiu mieru pohodlia pri nosení. Tieto lacnejšie modely sú jednoducho zvnútra vystlané penovou výstelkou určitej nemennej tuhosti ktorá po dlhšom hraní začne byť nepohodlná či dokonca začať tlačiť. Určite teda stojí za to popremýšlať ako často plánujete byť na ľade a tomu prispôsobiť aj výber hokejovej prilby. V prípade že by to malo byť viac-krát za týždeň doporučujeme sa ohliadnuť po helme za trojcifernú sumu kde oceníte jednak ľahkosť a hlavne vasa hlava sa bude cítiť ako v bavlnke vďaka kombinácií použitých vnútorných materiálov ktoré už majú pamäťový efekt a teda sa vám dokonale prispôsobia.

Vyberáme správnu veľkosť a tvar helmy

V princípe vieme každú jednu helmu nastaviť presne podľa tvaru hlavy hráča. U lacnejších modelov sme zvyknutí na nastavenie veľkosti pomocou šróbov ktoré jednoduche povolíme a opäť dotiahneme po upravení veľkosti. U drahších modelov sa dá zmena veľkosti dosiahnuť podstatne jednoduchšie a síce pomocou upínacieho systému. Helmu netreba v tomto prípade ani len skladať z hlavy, stačí ak povolíme upínací system a zvolíme požadovanú veľkosť.

Čo sa týka samotných veľkostí, označujú sa dobre známym systémom kde najnižšia veľkosť je štandardne S ako small a najvyššia veľkosť zase skratkou XL ako extra large. Výrobci heliem potom vo veľkostných tabuľkách uvádzajú konkrétne číselné údaje pre zaradenie do jednotlivých tried. Aby ste správne odhadli či je pre vás správna veľkosť M či L, je potrebné vziať krajčírsky meter a zmerať si obvod hlavy. Je dôležité viesť meter ponad oblast uší cez spánky. Výsledný rozmer je stále len orientačné číslo, ideálne je helmu si v hokejovom obchode vyskúšať či poprosiť spoluhráča v kabíne či by vám nezapožičal jeho čo vám značne uľahčí rozhodovanie. Taktiež pamätajte na to, že jednotliví výrobcovia heliem používajú rozličné tabuľky čo sa rozmerov týka preto helma Bauer vo veľkosti M nemusí nutne zodpovedať tej istej veľkosti u značky Reebok a naopak. V prípade že ste nerozhodní medzi dvoma veľkosťami, siahnite radšej po tej väčšej aby ste predišli nepríjemnému tlačeniu.

Vhodné je zvoliť si takú veľkosť, pri ktorej ste sa so svojím nameraným rozmerom dostali doprostred uvedeného intervalu v cm, pretože v rámci tohto intervalu je daná veľkosť helmy dobre individuálne nastaviteľná. V prípade, že nameraný rozmer je na hranici dvoch veľkostí, je lepšie zvoliť si veľkosť väčšiu, aby sa zabránilo nepríjemnému tlačeniu helmy najmä v oblasti spánkov. Všeobecne platí, že aj pri rovnakom rozpätí sú o niečo “väčšie” helmy CCM a Reebok. Oproti tomu helmy Mission a Bauer kupujte vždy tak, aby ste mali určitú vôľu. Pri voľbe veľkosti je ideálne, ak už nejakú helmu máte, zvoliť si veľkosť rovnakú. Pokiaľ kupujete helmu prvýkrát, odporúčame vám vyskúšať si helmu spoluhráča v kabíne.

Rozdiely v kvalite [lacné vs drašie prilby]

Hokej je nepochybne drahý šport na ktorý potrebujeme niekoľko kúskov hokejového vybavenia.

Avšak pri kúpe prilby na hokej by ste na tomto komponente rozhodne šetriť nemali a to pre dva dôvody :

  1. Za prvé preto, že chcete naďalej normálne fungovať v živote

(otrasy a poškodenia mozgu nie sú ničím nezvyčajným, hlavne ak hráte tvrdšiu hru alebo na súťažnej úrovni)

       2. Za druhé preto, že sa máte radi a prilbu kupujete v priemere raz za 3-5 rokov

(ak si rozrátate investíciu na mesiac, vyjde vám, že vás lepšia prilba stojí dve kávičky, no ste celý a v poriadku)

A to je investícia ktorá vám zachráni hlavu a zároveň nezničí peňaženku.

  1. Super lacné helmy : nájdete od 30 euro – vhodné max na rekreačné účely
  2. Zlatý stred : s cenami od 100 do 200 euro – solídnym základom na hokej a ktorý odporúčame
  3. Najvyššia trieda – nič výberom nepokazíte, choďte do toho.

najlacnejších modelov môžete očakávať základnú protekciu lebky so slabým plastovým chráničom, kďežto u kvalitnejších prilieb ako je Bauer Re-akt alebo CCM FitLite 3DS máte v štandarde špeciálne HD peny a výstuhy dizajnované tak aby maximalizovali schopnosti absorbovať tvrdé a ostré nárazy čo najdokonalejšie. Mobilita u lacných modelov je taktiež veľmi limitovaná. Ak si priplatíte, razom je aj manipulácia ľahšia. To oceníte najmä pri častom hraní. Konkrétnejšie sme tématiku výplní a technológií použitých v hokejových prilbách rozoberali tu.

Náš tip :

Zvoľte si model strednej triedy – napríklad Bauer Re-akt 100 (na obrázku dole) prípadne niektorý z najvyšších modelov z minulých sezón v zľave, výpredaji, atď.

Hokejova prilba bauer re-akt 100

Tieto helmy vám už poskytnú slušnú mieru ochrany vďaka gélovým výplňiam a špeciálnym ochranným plastom o vysokej hustote na báze polyetylénu. Navyše budú komfortnejšie ako pri nosení tak pri manipulácii.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.