Ako zvýšiť životnosť vašich hokejových korčúl ? Takto !

Keďže najčastejšie kupovaným artiklom čo sa hokejového vybavenia týka sú hokejové korčule, téma výberu a starostlivosti o ne je väčne pretriasaná a preto sme sa rozhodli, že v dnešnom článku sa s Vami podelíme práve o cenné tipy vďaka ktorým Vám tie vaše korčule vydržia rozhodne dlhšie a navyše v lepšej kondícií. Už pri písaní článku som sa pousmial  pri spomienke na to ako som naposledy vymenil pár korčulí za novšiu, výkonnejsišu radu, no radosť z mojej tváre zmizla po prvom zápase kedy sa dostavili neželané otlaky z “novoty”. Mierim tým k faktu, že meniť akúkoľvek časť výstroje, najmä korčule z nás väčšina robí nerada. Časté výmeny sú sčasti zapríčinené aj tým, že hokejovej výstroji nevenujeme potrebnú po-tréningovú starostlivosť. Poďme si teda v krátkosti priblížiť jednoduché no zároveň veľmi účinné triky ako sa starať o svoje korčule na ľad.

  1. Schnúť, schnúť a ešte raz schnúť…

Niekomu to príde ako klišé či absolútna samozrejmosť no spomeniem si hneď na niekoľko hokejových nadšencov ktorí skladujú samotné korčule či už vo vlhkých priestoroch doma v pivnici alebo tých čo “radi” zabúdajú vybrať vložky z topánok po zápase. Nepísané pravidlo hovorí vybrať vložky, povoliť čo najviac šnúrky a úplne otvoriť topánku pre maximálne schnutie. Sušenie by malo samozrejme prebiehať v dobre odvetranej a suchej miestnosti, ideálne v blízskosti radiátora. Podcenovanie poriadneho sušenia môže mať za následok nadmerné opotrebovávanie korčule a to hlavne v oblasti spodnej časti topánky a nitov kde vlhkosť poľahky narobí šarapatu. Vplyvom vlhkosti sa nity zvyknú povoľovať a topánka stráca svoje schopnosti a má tendenciu sa krútiť. Nie je nutné zdôraznovať, že takáto topánka má ďaleko od ideálnych vlastností. To pocítíte najmä v odrazoch pri korčulovaní a pri robení oblúkov.

susenie korculi

  1. Ochrana nožov – povinná jazda

Praktická skúsenosť s chráničmi nožov je vo väčšine kabín buď taká, že hráči jednoducho odignorujú ich používanie a korčule skončia v taške v lepšom prípade suché alebo nie veľmi dobre utreté. Tí čo chrániče používajú zase nie vždy pedantne utrú samotné nože korčulí a neželaná vlhkosť sa skôr či neskôr dostaví a prejaví. Význam používania chráničov nožov je každému jasný, skôr ide o to sústrediť sa na kvalitné utretie jednak nožov korčúľ a jednak mať samotné chrániče v čistom stave. Špina a nečistoty v samotnom chrániči zmaria vašu snahu o celkovú čistotu veľmi ľahko. Dobrým pomocníkom pri boji s nečistotami vedia byť hokejové tašky ktoré majú tzv. koberček, teda plochu na ktorú si viete korčule po zápase položiť a vyvarovať sa tak vlhkosti a nečistotám v kabíne. Následne už len vytrieme do sucha a nasadíme chránič. Je už na vás či preferujete chrániče z umelej hmoty alebo tie vyrábané z gumy, oba poslúžia skvele ak dodržíme zásady opísané vyššie. Náš tip: chrániče na obrázku nižšie majú posuvný bežec ktorý sa ľahko prispôsobí rôznym veľkostiam hokejových korčuľ pričom cena je často krát identická s obyčajnými chráničmi.

ochrana nozov korcule

 

  1. Do strán áno, do boku nie !

Heslo z podnadpisu hovorí o správnom zaväzovaní šnúrok do topánok. A síce, pri zaťahovaní korčule neťaháme šnúrky smerom hore ale do strán aby sme tak zabránili odtrhnutým očkám na korčuli či iným prípadným problémom. Je nutné na túto radu pamätať a ušetríme si tým nemalé prostriedky kedže výrobcovia reklamácie spôsobené práve nesprávnym zaväzovaním neuznávajú. Mnoho z nás hokejistov o tomto triku už počulo no ruky hore tí čo na to nikdy nezabúdajú! Je to len vec zvyku a po čase vás už ani nenapadne zaväzovať šnúrky iným spôsobom. Tento tip sa skvele hodí aj pre tých čo si nechávajú svoje korčule tepelne nahrievať. Personál v hokejovom obchode istotne tiež pri nahrievaní dbá na tieto zásady, tak sa stačí len prizerať a čo to od nich pochytit. Samotnou kapitolou je viazanie šnúrok pre pocit maximálnej stability a komfortu ale o tom zase nabudúce…

hokejove snurky viazanie

Verím, že ste o týchto “mini” radách už v minulosti počuli no rekapitulácia a hlavne zvyk robiť veci správne vám garantuje oveľa väčšiu životnosť korčulí a prinesie ešte väčšiu radosť z hokeja.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.