Brankárska hokejová výstroj. Ktorú si vybrať? Poradíme…

Na úvod si dajme takú malú hádanku. V kľúčových momentoch Vás môže neskutočne podržať, ak však nemá svoj deň tak aj najlepší tím prehrá. Kto je to? Reč je samozrejme o hokejových brankároch.

Sen každého útočníka sa stane v behom sekundy nočnou morou…

Dostaneš prihrávku do brejku je to len medzi tebou a brankárom, musíš dať gól inak tvoj tím prehrá zápas… Brankárovi dávaš nechutný blafák na pravý betón, dvíhaš puk…je tam? Nieje. Brankár v poslednej chvíli s vyrážačkou chytá tvoju pokus. Ty sa pozeráš do neba a pýtaš sa, ako je toto vôbec možné?!

Brankár musí byť v psychickej pohode….

Nieje to však tak jednoduché ako sa na prvý pohlaď zdá. Pohoda prichádza tréningom, mentálnou prípravou ale aj správnou výstrojov pre hokejového brankára. Niekedy je dôvodom zlých výkonov práve to že brankár má nesprávnu výstroj alebo mu jednoducho nesedí. Toto môže enormným spôsobom vplývať na výkony, nepodceňujte to!

Hokejová výstroj pre brankára :

je jeho najlepším kamarátom, ak však urobí chybu pri výbere môže byť aj jeho najväčším nepriateľom.

Ako si vyberám brankárske betóny či celkovú výstroj pre brankára?

Optický vzhľad je to posledné čo Vás musí trápiť. Patrick Roy či Dominik Hašek nemali krásne výstroje a napriek tomu patria k legendám medzi hokejovými brankármi.

Môj prvý tajný tip je nevyberať zbytočne drahé brankárske nohavice. Ak Vám sedí veľkosť nešpekulujte lebo tie nemajú skoro žiaden vplyv na Váš výkon v bránke. Výber brankárskych betónov je však náročnejší. Odporúčam “nesiahať“ na Brians, sú pre profesionálov a tým pádom aj veľmi drahé. Medzi najznámejšími bránkarmi ktorí sú verní betónom  značky Brians sú mená ako Halák, Brust, Laco, Lakosil a mnohí ďalší.

Betóny musia byť mäkké a pohodlné, rýchlosť Vašich nôh je kľúčová. Odporúčam pre amatérov a semi-profesionálov betóny od Reebok, Bauer či Vaughn alebo Torspo. Vydržia dlho a sú spoľahlivé a hlavne pohodlné. Pri výbere brankárskej hokejky je nutné zhodnotiť silu Vašej ruky. Ak ste “kus chlapa” zoberte si ťažšiu hokejku kedže viete dať rozohrávke silu. Ak máte slabšiu ruku, odporúčam ľahšiu hokejku aby ste puk vôbec dostali preč z pásma či na čepeľ Vášho spoluhráča. Brankárska lapačka musí sedieť váhou! Jednoduchý test odhalí či je pre Vás vhodná. Ak Vás po minúte keď držíte lapačku na úrovni ramien bolí ruka nekupujte ju.

Naopak, pri brankárskej vyrážačke máte dosť vysokú flexibilitu kedže tú drží pravdepodobne Vaša silnejšia ruka.

Brankársku Výstroj treba zabehnúť!

Hovorí sa, že nová výstroj brankára je skutočne zabehnutá až po 500 pukoch. Musíte si zvyknúť na novú výstroj, vždy je tam zmena oproti starej. V NHL slúžia brankárom na to tréningy či prípravné zápasy. Kým príde nová sezóna výstroj je stále nová ale už pripravená na bezchybnú službu. Pre rekreačných hráčov môže tento cyklus trvať dlhšie kedže sa nepredpokladá že na Vás strieľa Zdeno Chára rýchlosťou 210km/h. Môžete tomu však pomôcť cvikmi, napríklad že Vám bude niekto stále strieľať na lapačku či na betóny. Postupne si napravíte výstroj aby Vám sedela…

One thought on “Brankárska hokejová výstroj. Ktorú si vybrať? Poradíme…”

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.