Návod ako vybrať hokejku do 5 minút v 5-tich krokoch.

Cieľom tohto článku je v krátkosti priblížiť 5 základných pravidiel ktorými by ste sa mali riadiť ak poškuľujete po novej hokejke či už sa jedná o klasickú drevenú hokejku alebo kompozitnú hokejku.

V oboch prípadoch sú kritéria výberu rovnaké, záleží len na cene ktorú ste ochotný utratiť keďže cenové stropy pre obe skupiny hokejok sa značne líšia (drevenú variantu ste schopní zakúpiť za niečo vyše pár desiatok euro, kdežto pri kompozitovej sa hýbeme od 50 do 300 euro).

1. Orientujte sa podľa vašej výšky

Verím že svoju výšku ovládate naspamäť, ak nie, skúste si ju premerať keďže hrá primárnu úlohu pri určovaní vhodnej hokejky a ovplyvňuje váš výkon na ľade. V tabuľke nižšie uvádzame jednotlivé kategórie hokejok a im odpovedajúce výšky hráča.

Ak ste na rozhraní je dobré zvážiť aký post na tréningu či zápase budete zastávať a rozhodnúť sa podľa toho. Vo všeobecnosti sa dá konštatovať že o čosi dlhšia hokejka vám síce zaručí lepší dosah na puk v situáciach ako sú brejky či defenzíva, zároveň však takáto hokejka pôsobí trošku neobratne najmä pri stretoch pri mantineli v boji o puk.

Naopak, kratšia hokejka sa môže javiť ako výhoda pri prehustených súbojoch no chýbajúce centimetre vás môžu vyjsť draho pri spomínaných brejkoch kedy jednoducho nedočiahnete na puk a súper vám ujde.

Druh hokejky Dĺžka hokejky od zeme Doporučená výška hráča

Detská (Yth) 130 cm do 139 cm

Juniorská (Jr) 140 cm od 140 cm

Intermediate (Int) 160 cm od 150 cm

Seniorská (Sr) 165 cm od 165 cm

Ak ste skôr praktický typ hráča a nemáte poruke meter, skúste sa jednoducho riadiť nasledujúcim pravidlom. Ak stojíte na korčuliach, hokejka by vám mala siahať po úroveň brady. Ak nemáte obuté korčule, hokejka by mala končiť na úrovni nosa.

Ak ste náhodou kúpili hokejku ktorá sa vymyká týmto zásadám, nezúfajte. Vždy je možné ju buďto skrátiť spilovaním (dajte si pozor aby skrátenie takýmto spôsobom robil odborný personál a hokejka si tak zachovala svoje pôvodné vlastnosti) alebo predĺžiť pomocou nadstavca (zakúpite za pár euro).

Ak sa rozhodnete zvoliť namiesto seniorskej hokejky veľkosť intermediate, pamätajte na to, že samotný shaft hokejky sa bude líšiť vo svojej šírke. Nie sú to závratné rozdiely ale pocitovo je to poznať ak ste boli predtým zvyknutí na iný typ.

2. Tvrdá hokejka z vás tvrdého hráča neurobí

Ďalším dôležitým kritériom výberu hokejky je jej tvrdosť. Pod tvrdosťou máme na mysli tvrdosť v ohybe a teda vyjadruje potrebnú silu vynaloženú na jej ohnutie pri strele či prihrávke. U detských hokejok sa často stretávame s označením tvrdosti od 30 do 40, kďežto zavalití obrancovia NHL často používajú hokejky s tvrdosťou vyše 100 a viac.

Ultimátny návod ako určiť tvrdosť hokejky neexistuje, skôr treba dať na pocity pri hre. Časom zistíte či vám viac vyhovuje mäkšia hokejka skôr vhodnejšia na “akrobatické” kúsky alebo tvrdšia, ideálna na tvrdé strely príklepom. Pre lepšiu orientáciu pozrite hodnoty tvrdosti hokejok v tabuľke nižšie.

Druh hokejky Rozsah tvrdosti (flex)

Detská (Yth) 30-40

Juniorská (Jr) 45-55

Intermediate (Int) 60-70

Seniorská (Sr) 75-120

Optimálna tvrdosť :

Pre deti – odporúčame voliť tvrdosti čo najnižšie aby si zvykli na pohyby, strely, prihrávky.

Pre juniorov – rovnako ako u detí, doporučuje sa nižší flex.

Pre intermediate – stredne tvrdý flex aby si neskôr zvykli na seniorské hokejky

Pre seniorov – záležiac podľa štýlu hry, postu a sily hráča. Odporúčané flexy pre začiatočníkov sú v rozmedzí 75 až 85, pre skúsenejších a zavalitejších 85 – 95 až 100.

Naše tipy :

z príliš tvrdej hokejky vám budú brnieť ruky a časom pocítite aj miernu bolesť.

z príliš mäkkej hokejky vám budú odskakovať puky

ak ste technicky zdatný voľte radšej mäkšiu variantu z daného rozsahu flexu

deťom a dorastencom kúpte mäkšiu hokejku ktorá zlepší ich stickhandling

pamätajte na to, že hokejka časom mierne stráca na svojej tvrdosti

3.  Snažte sa zvyknúť si na zahnutie

S postupom času sa výrobcovia a distribútori uchyľujú k jednotným zahnutiam (môžme za tým hľadať obchodné stratégie) kedy jedno zahnutie označujú jednotlivé značky výrobcov mierne odlišne, spôsobujúc tak mierny chaos pre hokejistov amatérov či laikov.

V princípe sa dá tvrdiť že napríklad zahnutie Sakic si firma Bauer nazvala ako P92, zato Easton to isté zahnutie pomenoval ako P3, Sherwood zase PP26 a pod. Faktom ostáva, že toto zahnutie používa drvivá väčšina dnešných hokejistov ako v národných ligách tak v NHL. Univerzálnosť pri prihrávke, strelách ako aj sťahovačkách z neho robí vhodnú voľbu najmä pre začiatočníkov.

zahnutie hokejok cepele

Zahnutie_cepele_P92

Je v princípe jedno aké zahnutie si zvolíte, dôležitý bude koniec koncov váš pocit z hokejky pri hre. Ak budete príliš často presedlávať z jedného zahnutia na druhé, nikdy nedosiahnete dokonalý cit pre hru.

4. Cena, cena, cena

Sme na Slovensku. Je nám všetkým jasné, čo Slovák očakáva. Cenu. Výhodnú. Inými slovami veľa muziky za málo peňazí. Ak ste si mysleli že je to nemožné, ste na omyle. Áno, je jasná že hokejka z najvyššej rady bude svojimi vlastnosťami ďaleko prevyšovať úroveň tých vhodných pre začiatočníkov, no pomer cena/výkon je tu v niektorých prípadoch solídny.

Obecne platí, drahšia hokejka rovná sa nižšia váha, lepšie strelecké a herné vlastnosti. Ak si teda idete s kolegovcami zaťukať na rybník či len tak sa vyblbnúť na zimáku pri partičke hokeja, stačí vám hokejka v hodnote do 100 euro. Tu už nájdete solídne kúsky často krát majúce vlastnosti ich náprotivkov z vyšších tried. Spomeňme napríklad protiklzový shaft či životnosť v podobe dlhšej odolnosti než akú majú profi hokejky.

5. Vsaďte na overené značky

Menovite : Bauer, CCM, Sherwood, Warrior, Easton, Winnwell. Kúpou takéhoto produktu nič nepokazíte,teda minimálne na začiatku. Neskôr samy zistíte čo vám presne vyhovuje.

Možno dlhší shaft, možno iné zahnutie, možno proste iná značka. Hokejka je koniec koncov spotrebný tovar, preto veríme, že možností na kupovanie a skúšanie novej hokejky budete mať bohužiaľ neúrekom a najlepšie tak praxou zistíte ktorá vám sadne do rúk najlepšie.

zlomena hokejka

Želáme šťastnú ruku a veľa gólov v bránke súpera !

One thought on “Návod ako vybrať hokejku do 5 minút v 5-tich krokoch.”

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.